Bez wody Cierpienie

– WSTĘP –

Zebraliśmy w jednym miejscu najczęściej występujące objawy zbyt małej ilości wody w organizmie.

Niektóre objawy wyglądają poważnie i rzeczywiście są poważne. Wiedzą o tym najlepiej sportowcy, himalaiści, eksploratorzy pustyń piaszczystych i lodowych, i nade wszystko, mieszkańcy gorących stref klimatycznych. Fale upałów nawiedzają coraz to nowe regiony świata. Zaglądają do nas coraz częściej i na dłużej.

Łatwo spotkać osoby skarżące się na „banalne” bóle głowy w okolicy czołowej. Z kolei, co drugi klient w kolejce do kasy w sklepie wydaje się poirytowany i rozdrażniony. Coraz więcej ludzi rozsiewa wokół toksyczną atmosferę. Spękane usta i wysychająca ślina nie są rzadkością. Raczej nie wiążemy tych faktów z odwodnieniem.

Pijemy czystej wody zdecydowanie za mało, jakby napełniała nas obrzydzeniem. Efekty tej wodnej abstynencji są wyraźnie widoczne na twarzach. Opowiemy o tym w innym miejscu portalu.

Słyszeliśmy, że ktoś nie zaliczył testu, ponieważ na pytanie o prawidłowy kolor moczu napisał, że mocz powinien być biały i przezroczysty. Niech żyją testy, bo ich autorzy wydają się mocno odwodnieni 🙂

Zanim zaczniemy szukać przyczyn naszego samopoczucia, sięgnijmy po wodę. To ciekawe, że nawodnienie odwodnionego organizmu wymaga tygodni i miesięcy; nie zrobimy tego jedną butelką… coli. Dwulitrową nawet.

„Wodny problem” dotyczy osób w podeszłym wieku. Wszyscy oni, każdy niezależnie od innych, dokonali „epokowego” odkrycia, jak można ograniczyć sikanie dzienne i nocne. Otóż: wystarczy przyjmować mało płynów. Wpadają tym samym w zaklęty krąg ,prowadzący często do dializowania.

Zasłuży na Nobla, kto znajdzie sposób jak przekonać seniorkę/seniora, że ograniczanie płynów kończy się właśnie częstym oddawaniem moczu.

Przy okazji: współczujemy wszystkim instalatorom z branży hydraulicznej. Piją niewiele wody z powodu nieczynnej instalacji wodociągowej i z obawy o brak instalacji odpływowej. Cierpią z chronicznego odwodnienia. Zupełnie nie wiemy, jak im pomóc.

Bohater pewnego filmu dokumentalnego przemierzał śmiertelnie groźną pustynię, żeby odwiedzić kogoś po drugiej stronie. Do dziś pamiętamy, w jaki sposób raczył się wodą z malutkiego bukłaka. Nabierał pojedynczy łyk i delektował się nim, niczym ambrozją. Zajmowało to długą chwilę. Żadnego pośpiechu.

Niech ten przykład wędrowca smakującego wodę zostanie z nami na dłużej.

– OBJAWY NIEDOBORU –

Pragnienie

Ból mięśni

Ból kości

Nudności przy próbie wysiłku

Wymioty

Zawroty głowy

Napady migreny

Bóle głowy zbliżone do tych po nadmiernym spożyciu alkoholu

Mrowienie w kończynach

Poirytowanie

Niemożność podejmowania właściwych decyzji

Wysychająca ślina

Pękające usta

Zredukowane wydalanie moczu

Uryna robi się ciemna

Utrata słuchu

Dezorientacja

Poważne skurcze i zesztywnienie stawów

utrata wzroku

Utrata świadomości

Zmęczenie

Bóle głowy w okolicy czołowej

I w dalszej kolejności:

Choroby nerek

Zaparcie

Zapalenie stawów

Choroby układu krążenia

Przeziębienia

dodatkowo:

Zwiększona podatność na infekcje

Wydłużony proces chorobowy – walki organizmu z infekcją.

– W OPINII WYBITNYCH ZNAWCÓW –

Woda zwilża, pełniąc rolę smaru, wszystkie przesuwające się względem siebie powierzchnie wewnątrz ciała. Stanowi podłoże wszystkich procesów zachodzących w organizmie takich jak trawienie, wydalanie, krążenie, wchłanianie. Woda również przenosi substancje odżywcze w ciele rozcieńcza toksyny, wypłukuje zbędne produkty przemiany materii. Jest niezbędna do regulowania ciepłoty ciała. J.F. Balch

Odpowiednie nawodnienie ciała sprawia, że krew pozostaje rzadka, a silnie odwodnieni chorzy (zdrowi też- przyp. red) mają lepką, gęstą krew. Kardiologia metaboliczna. S. T. Sinatra

FavoriteLoadingDodaj do ulubionych

Tyle człowiek wart,

ile drugiemu może pomóc

Opracowano na podstawie źródeł:

H. Różański, Medycyna dawna i współczesna

Ziołolecznictwo Poradnik dla lekarzy, pod redakcją A. Ożarowskiego

A.Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie

W. Poprzęcki, Ziołolecznictwo

Ray Mears, Bushcraft